Lossikuja 6
90500 Oulu
Taidekäsityö, Taidemaalaus
Petra Kaminen Mosherin työn polttopisteessä ovat luonnon värit ja muodot. Mallikuvien avulla hän jakaa aiheensa, kuten maisemat, kasvit, eläimet ja luonnonilmiöt perussävyiksi, -väreiksi ja -muodoiksi, ja rakentaa niistä sitten uudet, abstraktit sommitelmat. Tarkoituksellisen tarkkarajaisten, venytettyjen elliptisten muotojen käyttö on tunnusomaista kaikissa hänen töissään. Taiteilijan tarkoituksena on luoda esteettisesti ja rakenteellisesti kiehtova kokonaisuus, joka johdattaa katsojan tutkimaan ja löytämään sen sisäisiä muotoja ja pohtimaan samalla aiheen todellista olemusta ja emotionaalista ydintä.
Taiteilija on tapahtuman aikana paikalla vastaanottamassa kävijöitä ateljeessaan ja vastaamassa kysymyksiin työskentelystään ja taiteestaan. Koska hänen ateljeensa on osa kulttuurikeskus Teodorinpuistoa, siellä on myös muita taiteilijoita, käsityöläisiä ja pienyrityksiä, jotka tarjoavat täydentävää toimintaa ja virvokkeita.
Autolla: Pääsisäänkäynti on rakennuksen keskellä sisäpihalle päin. Toinen sisäänkäynti, jossa on ramppi, on rakennuksen toisessa päässä parkkipaikalta. Studion ovi on pääsisäänkäynnistä oikealla olevan ensimmäisen oven kautta portaikossa tai toisesta ovesta, eteisen ja vasemmalla olevan suuremman huoneen kautta.
Jalkaisin tai pyörällä: Kangaspolun jalankulkupolun ulkopuolelta, tule aidassa olevan portin läpi ja se on ensimmäinen rakennus oikealla. Pääsisäänkäynti on rakennuksen keskellä sisäpihalle päin. Portista heti eteenpäin on toinen sisäänkäynti, jossa on ramppi. Studion ovi on pääsisäänkäynnistä oikealla olevan ensimmäisen oven kautta portaikossa, tai toisesta ovesta, eteisen ja vasemmalla olevan suuremman huoneen kautta.