20. Claudia Valdes Salmeron - Artborg 35

"Amaryllis" Print on paper. Woodcut.Claudia Valdes in studio"Amaryllis red" print on paper. Woodcut. "Flor" print on paper. Linocut"Orchid" print on paper. Linocut

Katuosoite

Pilvilinnantie 2
04130 Sipoo

Puhelin

0503389467

Taidemuoto

Piirustus, Taidegrafiikka, Taidekäsityö, Taidemaalaus

Saavutettava liikuntarajoitteisille

Tietoa taiteilijasta/ryhmästä

Minulla on kaksi Taiteen Maisteri tutkielmaa, Helsingin Kuvataideakatemiasta ja toinen San Carlosin akatemiasta Meksikossa, UNAM. Olen osallistunut yhteis- ja yksityisnäyttelyihin Meksikossa, Suomessa, Espanjassa, Skotlannissa ja Japanissa. Teoksiani on ollut esillä mm. seuraavissa taidemuseoissa: Ateneum, Kiasma ja Sinebrychoffin taidemuseo. Todellinen intohimoni ja syvä kiinnostukseni aihe on piirtäminen ja puupiirros.
Inspiraationi saan luonnon pienistä elementeistä, kuten kasveista, luonnonvaraisista kukista, eläimistä tai hyönteisistä. Erityisesti yksityiskohdat kiinnostavat minua, kuten linnun siipi, kukan emi, lehtien suonet, lämmin valo aiheeseen tai tuulen puhallus.
Albert Dürerin ja Rembrandtin taideteokset ovat aina kiehtoneet minua ja usein ne ovat juuri niitä jotka herättävät.

Ohjelma Taidekierroksen aikana

Pieni taidenäyttelytila

Bussi: 841, 985, 788, 788B, 788K.

www.claudiavaldessalmeron.fi, Instagram: cobalto__artis