Eerikinkatu 23
00180 Helsinki
Muu, Performanssi, Piirustus, Taidegrafiikka, Tekstiili, Valokuva, Veistos, Visuaalinen taide, Yhteisötaide
Kemê on neurodivergentti monitieteinen taiteilija, fasilitaattori ja Sephardi/Mizrahi/espanjalaista alkuperää olevan helsinkiläisen syntyperän vanhempi. Hänen taideharjoittensa kulkee muistin, myyttien, huolenpidon, symbolien ja riitojen hämärien lukemien läpi.
Hän omaksuu intuitiivisesti erilaisia välineitä, kuten valokuvauksen, performanssin, installaatiot ja tekstin, kielinä, jotka yhdistävät asutumme rakenteet monimutkaisuuteen. Hän näkee taiteen taikuuden valtakunnan kaltaisena työkaluna, joka pystyy ohjaamaan meitä henkisen ja alitajunnan läpi. Vuosien varrella Kemên taiteellinen prosessi on kietoutunut yhä enemmän fasilitaatioon.
Kemê työskentelee parhaillaan henkilökohtaisen projektin parissa Taiteen edistämiskeskus TAIKE:n työapurahalla.
Lauantaina tarjolla teetä. Ilmoittautuminen rituaaleja ja myyttejä käsittelevään keskusteluun/työpajaan.
Sunnuntaina tarjolla teetä.
Olen melkein Albertinkadun risteyksessä. Studio sijaitsee rakennuksen numero 23 kellarissa, ja rakennuksen pääoven vieressä on kaksi pientä ikkunaa, jotka osoittavat, että olet saapunut oikeaan paikkaan.