210. Minttu Saarinen – Kulttuurikonttori

Hirven ja leijonan ero ei ole niiden ihossa, 180x130cm, akryyli kankaalle, 2024Rinnakkaistodellisuus, 180x130cm, akryyli kankaalle, 2024Koherentti aivotoiminta, 160x150cm, 2024, akryyli kankaalle, 2024

Katuosoite

Lukiokatu 16
13100 Hämeenlinna

Puhelin

+358449917714

Taidemuoto

Taidemaalaus

Tietoa taiteilijasta/ryhmästä

Teokseni ovat tutkimusmatkoja niin ihmisen kuin muidenkin elollisten mieleen, aikamme ilmiöihin ja tapahtumiin sekä sukupuolisuuteen ja lisääntymiseen, niiden tabuihin ja traumoihin erilaisissa yhteisöissä. Teoksissani käsittelen elollisen suhdetta itseensä, toisiin lajeihin sekä ihmisiin ja ympäristöön sekoittaen menneen ja nykyisen kerrostumia toisiinsa. Ihminen on läsnä teoksissani tekijänä kuvapinnan ulkopuolella, vain jäljet läsnäolosta on nähtävillä.

Teoksissani kansanperinne ja nykypäivän kulttuuri sekoittuvat kokonaisuuksiki, joissa ihmisen historian kerrostumat, paikkasidonnaisuus ja maailmankuvan muutokset näkyvät. Teoksissani käytän vesiliukoisia maaleja, tusseja, liituja sekä erilaisia esineitä ja kierrätysmateriaalia.

Ohjelma Taidekierroksen aikana

Työhuoneellani pääsee tutustumaan teoksiini ja tekotapaani sekä meneillään olevaan projektiin.


https://kuvataiteilijamatrikkeli.fi/taiteilija/saarinen-minttu

Ajo-ohjeet

Työhuone sijaitsee Kulttuurikonttorin toisessa päässä, jossa ei tavallisesti ole aukioloa. Työhuoneelle pääsee sisään risteyksen puoleisesta päädystä.