81. Maria Teplykh

Maria Teplykh, Reassembled, 2019-2024, ceramics, golden marker, 29x22x26 cmMaria Teplykh, artists herselfMaria Teplykh, Hairy Tale, 2022-2023, ceramics, acrylic paint, metal, fabric, 28x20x27 cmMaria Teplykh, Sea of Depression, 2024, wire, chicken wire, beads, 100x37x40cmMaria Teplykh, In the Clouds, 2019, ceramics, acryl paints, 42x25x13 cm

Gatuadress

Ullantorppa 4 B 26
02750 Espoo

Telefon

0453544988

Konstart

Konsthantverk, Måleri, Skulptur, Teckning

Tillgänglig för rörelsehindrade

Information om konstnären/gruppen

Jag är en skulptör som arbetar med medvetenhet om mental hälsa och är baserad i Esbo. Jag skapar mina skulpturer i min hemateljé. Jag arbetar med lera och tråd/hönsnät. Jag ritar, gör Ikebana-arrangemang och har ett stort intresse för att skapa smycken. Jag är styrelseledamot i Helsingfors Internationella Konstnärsförening, Ry.
På min fritid är jag involverad i att hjälpa människor att hantera depression och andra livskriser. Därför försöker jag i min konst uttrycka svåra ämnen som rör både mina klienters och mitt eget liv, som till exempel depression, förlust, psykisk missbruk, narcissism, psykos, depersonalisation osv. Men jag har också mindre allvarliga verk, som stadsskisser eller naturteckningar, eftersom varje sinne behöver vila.

Program under Konstrundan

Jag kommer att visa dig runt i mitt hem, där mina skulpturer, teckningar och målningar bor, och svara på alla dina frågor om mina verk. Du är mycket välkommen att stanna för te och bulle också.
Som extra underhållning kommer jag att erbjuda möjlighet att skapa ett enkelt smycke eller en liten skulptur av tråd/hönsnät med mina instruktioner och hjälp om det behövs. För ett extra pris.


Köranvisningar

Andra våningen. Om du kommer med hiss ligger lägenheten på höger sida. Om du kommer med trappor - på din vänstra sida. I ateljén finns två marsvin och en labrador retriever.