91. Mervi Muikku - Kädenjäljet

Mervi Muikku, Riekko, ommeltu ryijy, 81x53 cm,2023Mervi Muikku, Jäämeri, ommeltu ryijy, 120x50cm, 2024Kädenjäljet myymälä, valokuva 1, 2025Kädenjäljet myymälä, valokuva 2, 2025

Katuosoite

Joensuuntie 49
31400 Somero

Puhelin

0400965529

Taidemuoto

Keramiikka, Lasi, Muotoilu, Puu, Taidegrafiikka, Taidekäsityö, Taidemaalaus, Taonta, Tekstiili, Valokuva, Veistos, Visuaalinen taide

Saavutettava liikuntarajoitteisille

Tietoa taiteilijasta/ryhmästä

Olen montaa erilaista tekniikkaa ja materiaalia työstänyt käsityöläinen. Koulutukseltani ammatillisten aineiden opettaja ja useiden kurssien kautta opiskellut kädentaitoja, taidetta sekä yrittäjyyttä. Viime vuosina olen tehnyt kuvaryijyjä. Valokuvaan luontoa ja muokkaan kuvista ryijyn mallikuvan, jonka mukaan ompelen ryijyt valmiiseen suomalaiseen ryijynpohjakankaaseen.
Tällä hetkellä työskentelen Somerolla, yrityksessäni Kädenjäljet. Kädenjäljet on 200 neliötä käsityötä, taidekäsityötä, taidetta ja taidegalleriaa. Siihen mahtuu myös oma ryijytyöpisteeni sekä oma ompelupisteeni.

Ohjelma Taidekierroksen aikana

Esittelen kuinka teen ryijyjäni suunnittelemallani ryijytyöpisteellä. Kädenjäljet myymälä-galleriassa on myös esillä/myynnissä yli sadan muun tuottajan tuotteita puujakkaroista pienoisveistoksiin, pellavatunikoista pannunalusiin, korvakoruista käsipyyhkeisiin, intarsiaa, rautaa, ryijyjä, granolaa, kynttilöitä ja kaikenlaista kaunista. Galleriassa on taidenäyttely ja myymälässä toimii Taidelainaamo.