239. Milla Vainio – Studio Waiva / Studio Savea / Taidekortteli

Milla Vainio, Artificial I, keramiikka_käsinrakennus,52cm x 45cm x 36cm, 2024Milla Vainio, Henkilökuva työhuoneMilla Vainio,Kutri I, lasitettu keramiikka,12cm x11,5cm x2,5cm,2025Milla Vainio,Archetype II,lasi_uunivalu,29cm x22cm x3,5cm,2022Milla Vainio,Vita,serigrafia,50cm x70cm,2024

Katuosoite

Laippatie 21
00880 Helsinki

Puhelin

0445743881

Taidemuoto

Keramiikka, Lasi, Taidegrafiikka, Taidekäsityö, Veistos, Visuaalinen taide

Tietoa taiteilijasta/ryhmästä

Milla Vainio on vuonna 2024 Aalto-yliopistosta valmistunut taiteen maisteri (Contemporary Design). Hän työskentelee pääasiassa keramiikka- ja lasitaiteen parissa ja yhdistää teoksissaan usein erilaisia taiteen ja muotoilun menetelmiä.
Vainion työskentely on vahvasti materiaalilähtöistä ja hän käyttää tekniikoinaan ensisijaisesti käsinrakennusta keramiikkaveistoksissaan sekä silkkipainoa/serigrafiaa taidegrafiikassa. Vuodesta 2021 lähtien hän on tutkinut värjättyjen savien taiteellisia mahdollisuuksia keramiikkaveistoksissaan.
Vainion teoksia on esitetty näyttelyissä Suomessa sekä kansainvälisesti, muun muassa Saksassa ja Japanissa.

Ohjelma Taidekierroksen aikana

Konstrundanin aikana tarjolla kävijöille työhuone-esittely ja pieni näyttely sisältäen keramiikka-, lasi- ja taidegrafiikkaa.


Ajo-ohjeet

Roihupellon Autokorjaamo Oy:n yläpuolella, käynti Laippatien puolelta