Konstrundan

Dela din Konstrundan 2025-upplevelse

igår kl. 11:42
Vad tyckte du om årets Konstrunda? Hjälp oss med att svara på enkäten och få chansen att vinna en Konstrundan tygkasse.

Vi hoppas att du hade en fin upplevelse och mötte inspirerande konstnärer. Din feedback är ovärderlig för oss och hjälper oss att göra Konstrundan ännu bättre. Vi blir väldigt glada om du vill ta några minuter och fylla i vårt besöksformulär.

Som tack deltar alla som svarar i utlottningen av 10 Konstrundan-tygkassar!

Konstrundan 2025, Besökarformulär

Konstrundan
Open studios

Kliv in i skapandets värld

Om några veckor öppnar besökspunkter i alla Finlands regioner, från små orter till stora städer med en bredd av uttryck, allt från måleri till keramik, smyckekonst, textil, trä, design mm. Du hittar alla deltagarprofiler, intervjuer samt Konstrundan kartan på konstrundan.fi, allt du behöver för att planera din runda.
14.08.2025 kl. 14:35
Konstnär målar

Boka ett gruppbesök dagen före Konstrundan

Vill du ge din skolklass, dagisgrupp eller förening en inspirerande inblick i hur det är att arbeta som konstnär?
26.06.2025 kl. 09:17
Art Pricing Webinar for Visual Artists

KONSTRUNDAN I SAMARBETE MED GLOBE ART POINT: ART PRICING WEBINAR

Webinaret fokuserar på konst inom måleri, skulptur och grafik.
25.06.2025 kl. 09:27
Konstrundan 6-7.9.2025

Årets Instagram takeovers

Konstrundans deltagare tar varje sommar över vår Instagram och delar om sin konst.
05.06.2025 kl. 10:07
Konstrundan 6-7.9.2025

Konstrundan söker projektledare

Vi söker projektledare till Konstrundan – en av Finlands största mötesplatser för konst och publik.
05.06.2025 kl. 08:54
Sade Kahra

Årets hälsning - Sade Kahra

Årets hälsning i Konstrundan tidningen skrivs av fotokonstnären Sade Kahra, som i sin text reflekterar över konstnärens arbetsrum som platsen där upphovsrätter föds och vikten av att skydda det immateriella värdet i skapande.
19.05.2025 kl. 11:21

Vi söker nu en regionkontakt i Västra Nyland

Är du engagerad i det lokala konstfältet och vill bidra till att utveckla Konstrundan? Vi söker en ny regionkontakt i Västra Nyland som vill vara med och stärka kontakten med deltagarna och förankra Konstrundan lokalt.
22.04.2025 kl. 11:46

Delta i Konstrundans webinar och workshop

Konstrundan ordnar under våren webinar och workshop för konstnärer i temat personligt varumärke och visuell storytelling.
17.04.2025 kl. 16:02