Konstens fredag 6.11.2026

I år kommer Konstens fredag, den 6 november, att återigen erbjuda en konstpedagogisk kortfilm riktad till barn i lågstadieåldern.

Konstens fredag har arrangerats sedan 2012 och har utvecklats till en uppskattad och efterlängtad del av skolåret. Det kostnadsfria, konstrelaterade evenemanget har många positiva effekter: det stärker barns välmående, fantasi och självkänsla och ger jämlik tillgång till konst, oberoende av bakgrund.

Evenemanget möjliggörs med stöd av bl.a. Stiftelsen Brita Maria Renlunds minne sr.

Konstrundans Youtube-kanal


Konstens fredag är en ovärderlig plattform för att inspirera nästa generation att upptäcka konst och kreativitet.


Årets konstnär

Du kan ansöka om att bli konstnär för Konstens fredag 2026 genom att fylla i intresse i ansökningsformuläret när du ansöker till Konstrundan 2026. Ansökningstiden för att delta i Konstrundan i år är 26.1–25.2.2026. 

Den valda konstnären presenterar sig själv och den konstpedagogiska uppgift som hen har utformat i videon.

Tidigare uppgifter

Deltagarna för den 16 Konstrundan har valts

Konstrundan är ett etablerat evenemang, som årligen har ordnats i Finland sedan 2008. Under Konstrundan öppnar professionella konstnärer, konsthantverkare och formgivare i hela landet sina ateljéer och verkstäder för allmänheten.Läs mera »

NU GÅR STARTSKOTTET FÖR KONSTRUNDAN 2023!

Nu är det aktuellt för professionella konstnärer, konsthantverkare och formgivare att lämna in ansökan till Konstrundan 2023. Ansökningstiden är 20.1–20.2.2023.Läs mera »

JUBILERANDE KONSTRUNDAN LYCKADES ÖVER FÖRVÄNTAN!

Första veckoslutet i september ordnades Konstrundan i Finland för femtonde gången. Närmare 440 konstnärer, konsthantverkare och formgivare öppnade sina dörrar för allmänheten och bjöd besökarna på samtal och diskussioner, arbetsuppvisningar och energigivande upplevelser. Totalt hade de besök av över 28 000 nyfikna konstvänner.Läs mera »