Konstens fredag 6.11.2026

I år kommer Konstens fredag, den 6 november, att återigen erbjuda en konstpedagogisk kortfilm riktad till barn i lågstadieåldern.

Konstens fredag har arrangerats sedan 2012 och har utvecklats till en uppskattad och efterlängtad del av skolåret. Det kostnadsfria, konstrelaterade evenemanget har många positiva effekter: det stärker barns välmående, fantasi och självkänsla och ger jämlik tillgång till konst, oberoende av bakgrund.

Evenemanget möjliggörs med stöd av bl.a. Stiftelsen Brita Maria Renlunds minne sr.

Konstrundans Youtube-kanal


Konstens fredag är en ovärderlig plattform för att inspirera nästa generation att upptäcka konst och kreativitet.


Årets konstnär

Du kan ansöka om att bli konstnär för Konstens fredag 2026 genom att fylla i intresse i ansökningsformuläret när du ansöker till Konstrundan 2026. Ansökningstiden för att delta i Konstrundan i år är 26.1–25.2.2026. 

Den valda konstnären presenterar sig själv och den konstpedagogiska uppgift som hen har utformat i videon.

Tidigare uppgifter

Konstrundans projektledare Anniina Dunder-Berg

Möt Konstrundans nya projektledare

Anniina Dunder-Berg tog över som Konstrundans nya projektledare i början av september. Läs mera »
Konstrundan tidning

Press och media synlighet 2025

Läs intervjuer och artiklar om Konstrundan 2025.Läs mera »
Konstrundan bakom rundan

Konstrundan - bakom rundan

Grupputställning på Kulturhuset Grand i Borgå.Läs mera »