Myllypadontie 5 a 7
00920 Helsinki
+358 45 132 3122
Fotografi, Installation, Miljökonst, Skulptur, Trä, Video- och mediakonst, Visuell Konst
Jag arbetar med fotografi, rörlig bild, skulptur och installationer. I mitt arbete använder jag hittade bilder och föremål som jag återvinner, modifierar och presenterar på ett nytt sätt. Genom redigering och ompresentation utforskar jag konstruktionen av mening och plats.
I min ateljé kan du se färdiga konstverk, oavslutade verk och konstnärsböcker som jag har skapat, samt tidiga versioner av dem. Jag har en liten konstsamling i min ateljé. I studion presenterar jag verk från samlingen vid sidan av mitt eget arbete, vilket skapar en dialog mellan mitt arbete och de verk jag har samlat in.
I min ateljé kan du se mina färdiga konstverk, ofullbordade verk och konstnärsböcker, såväl som deras tidiga versioner. Utöver min arbetsyta innehåller min ateljé en liten konstsamling. Den nuvarande samlingen består av till exempel upphittade föremål, konstverk köpta från second hand-butiker och verk som jag har köpt eller bytt med en annan konstnär. I ateljén presenterar jag verk ur samlingen vid sidan av mitt eget arbete, vilket skapar en dialog mellan min konst och de verk jag samlar in.
Kvarnbäckens konstnärsby, A-huset, lägenhet 7.