Kääntöpiiri 2C
02210 Espoo
0401769423
Måleri, Teckning, Visuell Konst
Rafael Guerra är en traditionell målare, som studerade och undervisade i målning i Italien och Spanien, och målar olika ämnen i anslutning till naturen, som landskap och djur, och gör även uppdrag för porträtt och husdjursporträtt. Ursprungligen från Brasilien tog Guerra examen i teckning och målning från den prestigefyllda Florens konstakademi, där han också var huvudinstruktör i deras tecknings- och målarprogram, innan han flyttade till Finland. Han arbetar nu från sin privata ateljé i Esbo. Guerra är influerad av naturen, berättelser och myter, och hans verk återspeglar denna passion för naturliga saker, med aspekter av ett rustikt, naturligt liv, med levande dramatiska färger som skildrar skönheten i den naturliga världen.
I konstnärens ateljé kommer besökaren att kunna se arbetsytan – målnings- och förberedelseytor, samt några av konstnärens färdiga verk. Besökaren kommer att kunna interagera med konstnären och ställa frågor om hans verk. Konstnären kommer att ha tillgängliga målningar och tryck, som besökaren kan köpa.
Studion ligger på innergården, mellan husen, på bottenvåningen.
Det finns gatuparkering vid Vändkretsen och även vid Mångatan. Du kan komma till byggnaden antingen från Vändkretsen eller från sidogatan på Mångatan 10.