Konstrundan

Taiteen perjantai 2026

09.04.2026 klo 14:33
Vuoden Taiteen perjantain taiteilijaksi on valittu Marjo Pitko.

Taiteen perjantaita on järjestetty vuodesta 2012, ja siitä on tullut vuosien saatossa odotettu ja arvostettu osa kouluvuotta. Maksuton taidetapahtuma edistää lasten hyvinvointia, kehittää mielikuvitusta ja kasvattaa itsetuntoa. Lisäksi se tarjoaa tasavertaisen mahdollisuuden taiteen kokemiseen ja tekemiseen riippumatta taustasta. Tänä vuonna Taiteen perjantai järjestetään 6.11. Tapahtuma tarjoaa peruskouluikäisille lapsille suunnatun videon, jossa esitellään taidepedagoginen tehtävä. Konstrundan tuottaa vuosittain videon, joka julkistetaan marraskuun alussa. 

Vuoden taiteilija on Marjo Pitko 

Vuoden Taiteen perjantain taiteilijaksi on valittu Marjo Pitko (TaM). Hän on Meri-Lapissa työskentelevä taidegraafikko ja kuvataidepedagogi, jonka teoksissa kohtaavat meri, joki ja pohjoisen luonnon rytmi. Marjo Pitkon ilmaisu koostuu piirtämisen, maalaamisen ja valokuvauksen vuoropuhelusta, jossa taidegrafiikka sitoo eri elementit yhteen. Taiteellisen työnsä ohella hän innostaa eri-ikäisiä kuvataiteen pariin.

Vuoden 2026 taidetehtävä 

Tänä vuonna Taiteen perjantain tehtävässä sukelletaan taidegrafiikan maailmaan luovasti ja kokeilevasti. Työskentelyssä yhdistellään kesäisiä muistoja ja luonnon jälkiä, jotka muuntuvat omakohtaisiksi teoksiksi.

Taiteen perjantai

Konstrundan
Konstrundan 5-6.9.2026

Vuoden jännittävin viikko on täällä!

Suomen suurin avoimien ateljeiden tapahtuma on pian täällä. Lue lisää »
tänään klo 16:22
Konstrundan 5-6.9.2026

Safe Space – Tehdään yhdessä Konstrundanista turvallinen tapahtuma kaikille

Kiitos, että luot osaltasi turvallisen kokemuksen kaikille!Lue lisää »
tänään klo 16:17
Konstrundan 5-6.9.2026

Uutta tänä vuonna: Google My Maps

Tänä vuonna voit valita, haluatko käyttää Konstrundanin omaa karttaa vai Google my Maps -karttaa.Lue lisää »
tänään klo 16:15
Vyer Näkymiä 4-25.9.2026 Kulturhuset / Kulttuuritalo Grand

Näkymiä 4. – 25.9.2026

Avajaiset torstaina 3.9. klo 17–19 Kulttuuritalo Grandissa.Lue lisää »
27.08.2026 klo 15:42
Konstrundan 5-6.9.2026

Auta vierailijoita löytämään perille ateljeeseesi

Konstrundanilta saamasi materiaali on tarkoitettu opastamaan kävijöitä löytämään perille ateljeeseesi.Lue lisää »
24.08.2026 klo 16:05
Projektijohtaja Anniina Dunder-Berg

Projektijohtajan tervehdys

Konstrundanin projektijohtaja kirjoittaa vuosittain pienen tervehdyksen Konstrundanin lehteen. Lue lisää »
14.08.2026 klo 11:26
Alma Pöysti

Vuoden suojelija - Alma Pöysti

Vuoden suojelija on näyttelijä Alma Pöysti.Lue lisää »
12.08.2026 klo 09:17
Konstrundan 5.-6.9.2026.

Konstrundan-lehti 2026

Konstrundan-lehdestä löydät muun muassa tietoa tämän vuoden osallistujista, taiteen perjantaista ja vuoden tervehdyksestä.Lue lisää »
30.07.2026 klo 12:25
Johnny Juthman näyttää kiveä.

Taiteilijahaastattelut 2026

Taiteilijahaastattelujen myötä yleisö pääsee kurkistamaan taiteilijoiden työhön, lukemaan heidän inspiraationlähteistään sekä luovista prosesseistaan.Lue lisää »
21.05.2026 klo 14:33