143. Fredrik Eriksson - Studio Klövergränd

"Dark Nebula" Fredrik Eriksson alträ 106 cm 2025fotograf: Alexandra Marina Furubacka"Meow Dao" Fredrik Eriksson sälgträ 120 cm 2026"Broken Silence" Fredrik Eriksson aspträ 140 cm 2025"Undicidea" Fredrik Eriksson aspträ 106 cm 2025

Katuosoite

Klövergränd 2
22100 Mariehamn

Puhelin

04573432430

Taidemuoto

Puu, Veistos

Tietoa taiteilijasta/ryhmästä

Olen taiteilija ja käsityöläinen ja työskentelen ensisijaisesti veistämällä ja veistämällä miekkamaisia ​​esineitä tuoreesta puusta. Minulle lähitaisteluaseiden suunnittelukieli on erittäin kiehtovaa – ei vähiten kaikkien kulttuurien ja historiallisten aikakausien uskomaton laajuus ja vaihtelu. Olen myös kiinnostunut tutkimaan, kuinka paljon tietyn esineen muotoa voi muuttaa ennen kuin se tulkitaan joksikin muuksi.

Ohjelma Taidekierroksen aikana

Tule käymään studiossani ja työpajassani Itä-Maarianhaminassa! Kerron mielelläni työmenetelmistäni, materiaalivalinnoistani, inspiraation lähteistä sekä valmiiden ja puolivalmiiden töiden taustalla olevista ajatuksista. Ohjelma tulee olemaan melko sujuvaa ja mukautettu yksittäisten vierailijoiden tarpeisiin ja toiveisiin.


Ajo-ohjeet

Aja Rökerirondellenin liikenneympyrästä itään, käänny vasemmalle Örtvägenille. Pari sataa metriä ylöspäin ja käänny jälleen vasemmalle Klövergrändiin. Studio sijaitsee ensimmäisen talon kellarissa oikealla, tiilitalo, jonka katolla on aurinkopaneelit.