Pernajantie 197
07930 Pernaja
0503697259
Puu, Taidekäsityö
Tarja Heikkilä on löytänyt ilmaisunsa ytimen koivurisusta – materiaalista, joka on yhtä aikaa vaatimaton, uusiutuva ja hämmästyttävän ilmaisuvoimainen. Tarjan käsissä arkiset risut saavat uuden merkityksen: ne jalostuvat arvokkaaksi raaka-aineeksi ja jatkavat elämäänsä uniikkeina taide- ja käyttöesineinä.
Tarjalle risut ovat paitsi luovuuden kanava myös kutsumus jakaa osaamistaan. Hän on julkaissut vuosien varrella aiheesta useita kirjoja, pitänyt lukuisia näyttelyitä ja ohjannut kursseja uusille taitajille.
Aiemmin Tarjan kodin yhteydessä toiminut Risupiha on osallistunut Konstrundaniin, mutta tänä vuonna hän kutsuu kävijät Pernajaan tutustumaan kiehtovaan “Luutarhasta Lustitarhaan” -näyttelyynsä.
Galleri Kungiin sijoittuvan näyttelyn nimi “Luutarhasta Lustitarhaan” toimii tilan sekä rakenteellisena että tunnelmallisena ideana. Se kuvaa siirtymää kuolemasta ja pimeydestä iloon ja valoon.
Teokset on toteutettu pääsääntöisesti koivurisusta, ja ne ovat saaneet inspiraationsa Mikael Agricolan teksteistä.
Tarja Heikkilä esittelee näyttelyään paikan päällä ja kertoo teoksistaan sekä näyttää, miten koivurisua työstetään.