Pernåvägen 197
07930 PERNAJA
0405674263
Taidekäsityö, Tekstiili
Olen kulttuurialan monitoimija, koulutukseltani viulisti, mutta tekstiilitaide on kulkenut mukanani jo vuodesta 1991. Valmistan uniikkineuleita ja kudonnaisia ronskimmista matoista hienostuneisiin huiveihin. Työskentelyni ytimessä ovat luonnonmateriaalit, ja värjään usein lankani itse.
Olen toteuttanut tekstiiliteokset "We all together" ja "ABC" kyläkouluyhteistyönä sekä "Lentävän satumaton 1001 yötä" Loviisan kirjastolle Pia Müllerin kanssa. Nykyisin työskentelemme Pian kanssa Agricola-talon osa-aikaisina projektisuunnittelijoina. Tavoitteemme on edistää monipuolista kulttuuritarjontaa suurten kasvukeskusten ulkopuolella.
Samaan aikaan Konstrundanin kanssa Agricola-talolla järjestetään myös pieni keskiaikafestivaali, "Agricolan aika Pernajassa II". Paikalla on myös muita käsityöläisiä; mm. Pernajan Värjärinoidat, jotka värjäävät lankoja luonnonväreillä. Tarjan näyttely "Luutarhasta lustitarhaan" on ulkogalleriassa (Galleri Kung) ja minun ja Pian keskiaikahenkiset tekstiilit talon salissa.
Tarja pitää perjantai-iltana kirjaintyöpajan, materiaalina risu.