Pressmaterial 

Konstrundans logo jpg
Konstrundans logo png

Pressmeddelanden

JUBILERANDE KONSTRUNDAN LYCKADES ÖVER FÖRVÄNTAN!

Första veckoslutet i september ordnades Konstrundan i Finland för femtonde gången. Närmare 440 konstnärer, konsthantverkare och formgivare öppnade sina dörrar för allmänheten och bjöd besökarna på samtal och diskussioner, arbetsuppvisningar och energigivande upplevelser. Totalt hade de besök av över 28 000 nyfikna konstvänner.Läs mera »
11.10.2022 kl. 11:01

Ny regionkontakt på Åland!

I höst välkomnar vi ny regionkontakt till Åland, när Therese Hjälmarstrand tar över stafettpinnen av Leila Cromwell-Morgan Lönnroth.Läs mera »
11.10.2022 kl. 09:00

Inspelningar av webinariet!

Missade du webinariet 2.9.2022, misströsta inte - talturerna spelades in och nu kan du ta del av dem i efterhand.Läs mera »
21.09.2022 kl. 18:59

Konstens Fredag: Kan man måla med kaffe och bär?

Svaret får du på Konstens Fredag 2.9.2022 då vi publicerar en video där bildkonstnär Anna Semerdjiev visar hur det går till.Läs mera »
26.08.2022 kl. 14:52

Konstrundan runt hörnet!

Konstrundan är ett årligen återkommande evenemang som i år ordnas för 15 gången i Finland! Under veckoslutet 3–4 september öppnar ca 450 konstnärer, konsthantverkare och formgivare i hela landet dörrarna till sina arbetsrum. Läs mera »
24.08.2022 kl. 09:00

UPPDATERAD!! WEBINARIUM 2.9: Hur överleva som konstnär idag?

Det finns inte många självklara ”lediga arbetsplatser” att söka för konstnärer trots en gedigen yrkesutbildning inom konstfältet. Det egna initiativet och den egna kreativiteten är utmärkande för den yrkesverksamma konstnären. Frågan är hur detta upplevs av den enskilda konstnären.Läs mera »
24.08.2022 kl. 15:17